Hammadde üretimi ve işlenmesi alanında faaliyet gösteren lider petrol şirketi SOCAR Türkiye, enerji sektörünün sürdürülebilir gelişimi için dijital teknolojileri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu açıklama, SOCAR Türkiye tarafından yayınlanan ve dijital inovasyonun petrol şirketlerinin yapısını tamamen değiştirip değiştiremeyeceği sorusunu gündeme getiren yeni bir çalışmada yer alıyor.

SOCAR Türkiye, yenilikçi kültürü ve araştırma-geliştirmeye verdiği aktif destek sayesinde, 2008 yılı başından bu yana Türk petrokimya sektöründe birçok önemli değişikliğe imza attı. Türkiye’nin en büyük petrokimya kuruluşu Petkim’e yapılan stratejik yatırım, entegre rafinaj ve petrokimya tesislerinin oluşmasını sağladı.

Bu yatırımların çarpıcı örneklerinden biri de Petkim işbirliğiyle Türkiye’de benzersiz bir proje haline gelen ve ülkenin petrol ürünleri ihtiyacının %25’ini sağlayan STAR petrol rafinerisidir. Toplam yatırımı 6,7 milyar ABD doları olan bu tesis, SOCAR Türkiye’nin yeni stratejisinin önemli bir unsurudur.

Sürdürülebilirlik yolunda önemli bir adım da 500 milyon ABD doları sermayeyle desteklenen 51 megavatlık Petkim RES rüzgâr santrali ve SOCAR Depolama yatırımı oldu. Bu adımlar şirketin CO2 emisyonlarını azaltmasına ve daha yeşil bir enerji üreticisi olmasına yardımcı olacak.

SOCAR Türkiye, doğal gaz sektöründe de aktif olarak yer almakta ve 1,7 milyondan fazla müşterisine kesintisiz tedarik sağlamaktadır. Kayserigaz ve Bursagaz gaz işletmelerinin satın alınmasının ardından sektördeki faaliyetlerini önemli ölçüde güçlendiren şirket, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) çoğunluk hissedarı haline gelerek doğal gaz ve küresel enerji alanındaki konumunu güçlendiriyor. güvenlik.

SOCAR Türkiye, bu alandaki startuplar, girişimciler ve mühendislerle işbirlikleri yaparak dijital teknolojileri daha da tanıtmayı planlıyor. Bu hamleler, enerji sektöründe beklenen dördüncü sanayi devriminin ortasında şirketi ön plana çıkararak petrol oyuncularının geleceğini büyük ölçekte yeniden tanımladı.

Dijital teknolojiler enerji sektöründe devrim yaratmaya hazırlanıyor: SOCAR Türkiye dördüncü sanayi devriminin merkezinde