Madencilik ve inşaat sektörlerine yönelik lider ekipman üreticisi Epiroc, Türkiye’nin en büyük madencilik şirketi Eti Bakır’dan 280 milyon SEK değerinde büyük bir sipariş aldığını duyurdu. Yeni tesislerin Elazığ’da geliştirilmekte olan yeni bakır madeninde kullanılması planlanıyor.

Bu önemli işlem, Epiroc ile halihazırda İsveç şirketinin düzenli müşterisi olan Eti Bakır arasındaki uzun vadeli ortaklığın altını çiziyor. Sipariş edilen ekipmanlar arasında yenilikçi Boomer S2 kuyu dibi sondaj makineleri, Simba E70 S üretim sondaj makineleri, Scooptram ST14 yükleyiciler ve Minetruck MT42 ve Minetruck MT436B damperli kamyonlar yer alıyor.

Verimliliğin artırılmasına ve operasyonların otomatikleştirilmesine özellikle dikkat edilir. Kuyu içi sondaj makineleri, Epiroc’un gelişmiş ABC Total bom kontrol çözümüyle donatılacak ve operatörün otomatik olarak bir dizi delik açmasına ve aynı anda birden fazla bomu verimli bir şekilde kontrol etmesine olanak tanıyacak.

Teslim edilen tüm makineler, akıllı, gerçek zamanlı performans takibi sağlayan Epiroc filo yönetim sistemiyle donatılacak. Bu, yeni bakır madeni de dahil olmak üzere Eti Bakır’ın madenlerindeki operasyonları optimize edecek, iş verimliliğini ve sürdürülebilirliği artıracak.

Sipariş edilen ekipmanların teslimatlarının 2024 yılının ilk yarısında yapılması planlanıyor. Bu durum, Eti Bakır tesislerinde yeni teknolojilerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesine ve etkin çalışmalara başlanmasına olanak sağlayacak.

 

Isveçli şirket Epiroc, Türk madencilik sektörünün gelişiminde stratejik ortak oluyor